Vänga Mosse Naturreservat - Fristad

Adress: Vängavägen, 513 92 Fristad, Sverige.
Telefon: 33357354.
Webbplats: boras.se
Specialiteter: Naturreservat, Turistattraktion.
Andra intressanta uppgifter: Picknickar, Rullstolstillgänglig ingång, Rullstolstillgänglig parkering, Vandring, Picknickbord, Barnvänliga vandringar, Passar för barn, Hundar tillåtna.
Recensioner: Det här företaget har 199 recensioner på Google My Business.
Genomsnittlig åsikt: 4.4/5.

📌 Plats för Vänga Mosse Naturreservat

Vänga Mosse Naturreservat Vängavägen, 513 92 Fristad, Sverige

⏰ Öppettider för Vänga Mosse Naturreservat

  • Måndag: Öppet dygnet runt
  • Tisdag: Öppet dygnet runt
  • Onsdag: Öppet dygnet runt
  • Torsdag: Öppet dygnet runt
  • Fredag: Öppet dygnet runt
  • Lördag: Öppet dygnet runt
  • Söndag: Öppet dygnet runt

Vänga Mosse Naturreservat

Adress: Vängavägen, 513 92 Fristad, Sverige.

Telefon: 33357354.

Webbplats: boras.se.

Specialiteter

Naturreservat, Turistattraktion.

Andra intressanta uppgifter

Picknickar, Rullstolstillgänglig ingång, Rullstolstillgänglig parkering, Vandring, Picknickbord, Barnvänliga vandringar, Passar för barn, Hundar tillåtna.

Recensioner

Det här företaget har 199 recensioner på Google My Business.

Genomsnittlig åsikt: 4.4/5.

Om Vänga Mosse Naturreservat

Vänga Mosse Naturreservat är ett fint naturreservat som är värd ett besök för alla åldrar, även för småttingar i barnvagn och för dem som sitter i rullstol.

Uppdelat i två delar, där första delen går över själva mossen och andra delen går genom skog och Vänga by. Första delen samt halva andra är handikappanpassad så man kan åka med rullstol tex.

Glöm inte att åka förbi Vänga kvarn efter för en mysig fika.

Características

  • Naturreservat
  • Turistattraktion
  • Picknickplats
  • Handikappanpassad
  • Rullstolstillgänglig

Ubicación

Vänga Mosse Naturreservat ligger i Fristad, Sverige.

Información recomendada

Om du är ute efter att uppleva naturen i Sverige, ska du definitivt besöka Vänga Mosse Naturreservat. Det är en perfekt plats för en dagstur eller en längre vandring.

👍 Recensioner av Vänga Mosse Naturreservat

Vänga Mosse Naturreservat - Fristad
Angelie S.
4/5

Ett fint naturreservat som är värd ett besök,för alla åldrar (även för småttingar i barnvagn och för dom som sitter i rullstol)🫶

Vänga Mosse Naturreservat - Fristad
Sebastian M.
5/5

Väldigt mysigt naturreservat. Uppdelat i två delar där första delen går över själva mossen och andra delen går genom skog och Vänga by. Första delen samt halva andra är handikappanpassad så man kan åka med rullstol tex. Glöm inte åka förbi Vänga kvarn efter för en mysig fika.

Vänga Mosse Naturreservat - Fristad
Linda E.
2/5

Mysigt att gå på spången, men den är kort. Blev besviken. Sen bara grusväg och tråkig omgivning.
Två utsiktstorn som är roliga.
Få platser med bord att stanna å fika på.
Tråkigt att den ena sträckan inte är tillgänglighetsanpassad (finns spång men bara lagt tre brädor i bredd där).

Tips är att göra en avstickare (1 km) till Vänga Kvarncafe. Det gör besöket värt att göra.

Vänga Mosse Naturreservat - Fristad
Vladimir G.
5/5

Ett vackert träsk med fågelliv och två slingstigar. Du kan parkera på motorvägssidan eller på bysidan - det gör egentligen ingen större skillnad. Det finns även parkering vid kyrkan och vid restaurangen vid bruket.

Jag rekommenderar också att gå längs den lilla bäcken och dammen till den gamla kvarnen. En mycket vacker plats, och i slutet av vägen hittar du en restaurang och ett bageri.

Vänga Mosse Naturreservat - Fristad
Camilla B.
4/5

Vacker plats med fin natur. Parkerade på östra parkeringen och gick en slinga på drygt 5 km. Turen var lite varierande med grusväg, spång, lite skog och tyvärr en bit på landsväg. Spången var lite hal efter nattens minusgrader men funkade fint ändå. Underbart vackert i solen.

Vänga Mosse Naturreservat - Fristad
Thomas A.
3/5

Lätt att gå. Men inte så mycket variation...

Vänga Mosse Naturreservat - Fristad
Bertil E.
4/5

Trevlig promenad på spång över myren och i skog.

Vänga Mosse Naturreservat - Fristad
Fredrik E.
5/5

Bra spång att ta sig fram på, olika fåglar, fågeltorn, picknickbord.

Go up